USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Teknoloji

Yurt dışından iPhone almak ne kadar mantıklı? Sizin için hesapladık!

Apple'a üst üste gelen zamların ardından kullanıcılar

Yurt dışından iPhone almak ne kadar mantıklı? Sizin için hesapladık!
27-05-2023 16:42
Google News

Türkiye'de artan kur ve vergi oranları sebebiyle iPhone sahibi olmak giderek zorlaşıyor. Kur ve vergilerdeki artışlara ek olarak geçtiğimiz günlerde tüm Apple ürünlerine toplu bir zam da geldi. Bu da kullanıcıları tekrardan “yurt dışından iPhone almak ne kadar mantıklı?” sorusuna yöneltti. Peki gerçekten bu iş karlı mı? İşte sizin için yurt dışından iPhone satın almanın maliyetini hesapladık!

Pasaport kayıt ücretinden uçak biletine kadar her şeyi hesapladık!

Öncelikle şunu belirterek başlamalıyız. Global çapta aynı ürünün satış fiyatı eyaletten eyalete hatta şehirden şehre bile fark etmekte. Biz bu sebeple ülkelerdeki ortalama fiyatı baz alacağız. Fakat bundan önce yurt dışından telefon getirmenin kurallarından da bahsetmemiz gerekli.

yurtdışından iPhone satın almak

Öncelikle telefonu satın aldıktan sonra Türkiye'de kullanabilmeniz için pasaportunuza kayıt yaptırmanız gerekiyor. Bunun için bir kayıt ücreti ödeyeceğinizi ve telefonu 3 yıl boyunca pasaport sahibi adına alınmış sim kartlar dışında kullanamayacağınızı unutmayın. Ayrıca yurt dışından satın alacağınız iPhone'ların Türkiye'de garantisi olmayacaklarını ve sadece 1 yıl geçerli global garantiden yararlanabileceklerini unutmayın.


iOS 16.5, iPhone bataryasını öldürüyor mu? Açıklama geldi

iOS 16.5, iPhone bataryasını öldürüyor mu? Açıklama geldi

iOS 16.5 yüzünden batarya ömrü azalıyor iddiası doğru mu? Apple, yeni güncelleme sonrasında kullanıcıları bilgilendirdi.

Telefonu kendiniz veya bir başkası sizin için getirecekse dikkat etmeniz gereken bir nokta var. 3 yıl takvim yılı içerisinde sadece 1 kere telefon getirme hakkınız var. Bunun dışında getireceğiniz tüm telefonlar gümrük vergisine tabiidir. Tabi bu durumda işin tüm avantajı kaçmış oluyor.

Şimdi telefonun fiyatını hesaplamaya sıra geldi. Yapmamız gereken adımlar şunlar:

Telefonun yurt dışı fiyatını güncel kur ile çarpıp TL sonucu bulmakBu sonuca 618 TL‘lik “Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı” ödemesini eklemek.Ve en son olarak 6 bin 91 TL tutarındaki “Pasaport Kayıt Ücreti” ödemesini eklemek.

Tüm adımları ve yöntemi öğrendiğimize göre hesaplamamızı yapalım. Apple'ın şu an en pahalı telefonu iPhone 14 Pro Max 1 TB versiyonunu satın aldığımızı düşünelim. Bu telefon Amerika'da 1599 $, Avrupa'da ise 2 bin 129 € fiyat etiketine sahip.

yurtdışından iPhone satın almak

Her iki taraf içinde hesaplamayı bir tablo halinde göstermemiz gerekirse:

iPhone 14 Pro Max 1 TB için oluşturuldu.AvrupaAmerika
Güncel fiyat
(1 Euro 21 TL, 1 Dolar 20 TL
olarak hesaplandı)
2129 Euro
( 44 bin 709 TL)
1599 Dolar
(31 bin 980 TL)
Yolcu beraberinde getirilen
telefon kullanım izin harcı
618 TL618 TL
Pasaport Kayıt Ücreti6091 TL6091 TL
Toplam fiyat51 bin 418 TL38 bin 689 TL

Telefonun şu an Apple Store Türkiye satış fiyatı ise 63 bin 999 TL. Yani Amerika üzerinden satın almanız halinde 25 bin TL civarında, Avrupa üzerinden satın almanız halinde 12 bin TL civarın karınız olacaktır. Ancak unutmayın! Yurt dışı cihazlarla ilgili sorunlarda Apple Türkiye destek sunmamakta. Ayrıca cihazda oluşacak sıkıntılarla ilgili olarak Apple Türkiye garantisinden ziyade 1 yıllık Global garanti kapsamında olacaktır cihazınız.

Peki siz yurt dışından iPhone satın almak hakkında ne düşünüyorsunuz?

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler