USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Dünya

Taliban lideriyle Katar Başbakanı arasında gizli görüşme: Biden'a da haber verilmiş

Taliban lideri Akhunzada'yle Katar Başbakanı al-Thani'nin Afganistan'ın Kandehar kentinde gizli bir görüşme yaptığı; ABD Başkanı Joe Biden'ın ziyaretten haberdar olduğu ve görüşmenin çok olumlu bir havada geçtiği kaydedildi.

Taliban lideriyle Katar Başbakanı arasında gizli görüşme: Biden'a da haber verilmiş
31-05-2023 09:41
Google News

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Mohammed bin Abdulrahman al-Thani'yle (Muhammed bin Abdurrahman es-Sani) Taliban lideri Haibatullah Akhunzada (Hibetullah Ahundzade) arasında Afganistan'ın Kandehar kentinde gizli bir görüşme yapıldığı ifade edildi.

İngiliz haber ajansı Reuters'a konuşan kaynaklar, 12 Mayıs'ta gerçekleştiği kaydedilen görüşmeden, ABD Başkanı Joe Biden'ın da haberi olduğunu söyledi.

Exclusive: The Qatari prime minister held secret talks with the supreme leader of the Taliban this month on resolving tension with the international community, signaling a new willingness by Afghanistan's rulers to discuss ways to end their isolation https://t.co/cqCLQ1zzSu pic.twitter.com/5LSSwIxj2W

— Reuters (@Reuters) May 31, 2023

TALİBAN LİDERİ ULUSLARARASI TOPLUMLA DİYALOĞA GEÇMEK İSTİYOR

Taliban lideri Haibatullah Akhunzada'nın, bir devlet başkanıyla bilinen ilk görüşmesi olarak kayıtlara geçen bu ziyaret, "Afganistan'ın izolasyondan çıkarak dış dünyaya açılmak istemesine dair bir adım" olarak yorumlandı.

2022 yılının Mart ayında kız çocuklarına eğitimi yasaklayan Taliban, Aralık ayında da üniversite yasağı getirmişti. Taliban, müfredatta yapılacak değişikliklerden sonra eğitime başlanabileceğini duyurmuştu. Reuters'a bilgi veren ve isminin açıklanmasını istemeyen kaynak, Katar Başbakanı Al-Thani'nin, Akhunzada'ye, "kız çocuklarına eğitim yasağı ve kadınlara istihdam yasakları bitirilmeli" dediğini söyledi.

Konuyla alakalı görüşlerine başvurulan Beyaz Saray, ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Katar Büyükelçiliği ve Taliban, Reuters'ın talebine cevap vermedi.

Söz konusu gizli görüşmeyle alakalı Reuters'ı bilgilendiren kaynak, görüşmenin çok olumlu geçtiğini, Taliban lideri Akhunzada'nin uluslararası toplumla diyalog kurmayla çok ilgilendiğini kaydetti.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler